wtorek, 27 października 2015

Jak korzystać z wózków inwalidzkich?


Poruszanie się za pomocą wózków inwalidzkich jest trudniejsze niż się nam wydaje. Większość osób miała możliwość poruszania się za pomocą takiego wózka na przykład w szpitalu podczas operacji lub innych zabiegów. Wtedy mogliśmy spróbować się poruszać jedynie za ich pomocą. W takim przypadku większość osób mogło się przekonać, ze poruszanie się za pomocą takich urządzeń medycznych nie jest wcale trudne i właściwie nie wymaga zbyt wielkich nakładów energii. Musieli jednak do czynienia z prostą drogą oraz idealnie równą powierzchnią korytarzy szpitalnych. Problemy dopiero pojawiają się w momencie, gdy takim wózkiem trzeba poruszać się po ulicy. Może się okazać, że nawet niewielkie dziury na drodze mogą być niemożliwe do przejechania. Kłopotem jest również pokonywanie krawężników lub schodów – jeżeli nie ma odpowiedniego podjazdu dla wózków to jest to niemal niemożliwe.

Wózek inwalidzki


Kłopotliwe jest również wchodzenie na wózek inwalidzki. Osoby, które są sparaliżowane i nie mają zupełnie czucia w nogach nie są w stanie ich w żaden sposób wykorzystać do tego celu. Muszą jedynie za pomocą własnych rąk wpisać się na taki wózek. Mogłoby się wydawać to całkiem łatwe, ale tak naprawdę niewiele osób byłaby wstanie wykonać coś takiego. Osoby niepełnosprawne muszą uczyć się tego przez wiele miesięcy. Powinniśmy więc wiedzieć, ze poruszanie się na wózku jest rzeczą bardzo trudną i wymagającą ogromnej siły. Samo poruszanie się do przodu i skręcanie nie jest zbyt trudne i nie wymaga zbyt wielkiej filozofii. Wózki inwalidzkie są do opanowania w ciągu kilku minut (naturalnie w najprostszym zakresie).

Nauka korzystania



Jeżeli chcemy pojechać do przodu to będziemy musieli obrócić obręcze w kierunku, w którym chcemy się poruszać. W ten sposób pojedziemy do przodu. Analogicznie jest w przypadku tyłu. Tutaj również powinniśmy kręcić obręczami w odpowiednią stronę. Skręcanie jest nieco trudniejsze – jeżeli chcemy skręcić w prawo to musimy przytrzymać prawą obręcz i kręcić jedynie lewą. Wtedy cały wózek zacznie się obracać wokół zablokowanego koła i uda się nam przyjąć odpowiednią pozycję. Podobnie wygląda skręcanie w drugą stronę.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz